Ez egy meglehetősen régi leirat, de az új fotóim miatt publikussá tenném emez remek fórumhelyen:
Hogy mi a különbség a "repens" és "sp." változat között nem tudom, mert mindkettőre teljesen megegyező szöveget hozott ki a net, csak éppen a nevük más. Lenyűgöző szépségével a legnagyobb kedvencem lett. Nem nő gyorsan (értsd, mint a Rotala vagy a HM) és az akvárium szinte bármely pontján (fényes/árnyékos) tartható. Nekem kb. 50 cm vízoszlop van fölötte és T5-ös csövekkel világítom meg őket.
A tartása roppant egyszerű, bár szerintem ha nagytotálban többször kap Carbot, attól elfoszlik a növény, ergó ő sem (hasonlóan a nagyobb levelű növényekhez, mint pl. az anubias) szereti az erős vegyszerezést. Viszont ha az ember módjával csinálja, semmi hiba nem lehet vele.
Az eredeti ajánlás úgy szól, hogy kisebb csoportokban ültessük az akváriumba. Véleményem szerint nem feltétlen kell nagyon tömötten tenni, mert a neki szánt helyet - ha csak ki nem gyomláljuk időközben - gyönyörűen befutja. Ültethető kövek repedéseibe (amolyan kisebb üregeibe) is, mert ott is megkapaszkodik és szépen el tud ott is szaporodni. (Lásd a magasabban lévő kő fehér "orr" részénél lévő pár szálat)
Ültetés után:

egy hónappal később már így nézett ki:

2 hónap múlva pedig a fenti rész állapota: amivel kb. annyit csináltam, hogy ha nagyon hosszúnak (ez kb-8-12 cm-t jelent) véltem, visszavágtam és visszaültettem a növényt a környékére, ami aztán szépen tovább szaporodott.

kb. 3 hónaposan:
(ha alaposan hegyezitek a szemeteket, itt-ott látható a régi (régebbi) levelek csúcsain némi alga, de ez nyilván nem a véletlen műve

)

És jósok hónappal az ültetés után:

A fényes részeken azt vettem észre, (ld. fentebb) hogy ott nem nő olyan magasra, viszont nagyon szépen terjeszkedik, terül a földön.
A magasság a fény függvénye, nekem van 20 cm-es szál is az a medencében, a dekor mellett kúszik felfelé, hogy elérje a direkt "napsütést."

Az emers és a submers levelei közötti különbség jól látható, mert míg az emers szélesebb, gömbölyűbb, addig a submers vékonyabb, keskenyebb, szerintem picit hegyesebb is. (Az emers levelek nálam kicsit bealgásodtak, de nem málott el, több helyen még mind a mai napig megvan a medencében az eredeti emers levél a növényen. Persze némi alga társaságában, de ott van) Egyébként ezeket a leveleket érdemes időnként lecsipkedni a növényről.

A vágással kapcsolatos érdemi infóm:
A növényt lehet egészen laposan fekvőre is nyírni, amihez valóban alaposan vissza kell vágni. Csakhogy a növény tulajdonsága a bokrosodás is, így a vastagabb (nevezzük elsődleges vagy főbb) hajtások szépen elágaznak és mint egy kehely, megpróbálnak oldalról fényt nyerni maguknak. (A lenti képen szerintem jól látszódik amiről írtam, mert a legszélső hajtás, a képen a jobb oldali ág pontosan így kezdett el nőni) A visszavágás helyén szépen kihajt a növény és ott hozza azokat a gyönyörű apró leveleket (ami nyilván a későbbiek folyamán megnő), amivel apró levelű hatást lehet elérni. Ez az állapot mondjuk nem tart azért olyan sokáig, mert néhány hét alatt szépen megindul a vágott rész is. A képen láthatjátok is a bekarikázott részen 1 hetes visszavágás látható.
Régóta tartott növény drasztikus visszavágása nem javasolt, mert nagyon-nagyon sokára talál magára, nálam legalábbis ez történt.

A fenti (karikázott) terület sokkal később:

Berohadást eleddig nem fedeztem fel a növény ill. a talaj közvetlen közelében, de természetesen ebben is, mint minden más dús növényben a meg tud ulni a mulm, amit a rendes akvarista

felkavar és kiszippant, hogy nehogy forrása legyen ez a dzsindzsa bárminemű önkényes beköltözőnek.
És a legújabb fotóim.
Emers:

(Hála Papónak a növényekért)