Mexx2 írta:
Szóval akkor 4x39w T5 (80-90 lumen) az annyi mint 4x80=320
Ezt osztani kell az akvárium térfogatával vagy fordítva?
Mert ez akkor sem mond nekem semmit.
Mi a jó, ha mennyi jön ki?
Nem, a 80-90 lumen wattonként értendő. Tehát egy 39W-os t5-ös fénycső, mely 80lm/Watt fényhasznosítással bír, az 3120lm-t képes összességében leadni. Az, hogy ebből ténylegesen mennyi jut le az akváriumba, az függ a reflektorok kiképzésétől, minőségétől, a vízoszlop magasságától, a lámpa és az akvárium közti távolságtól, stb-stb. Szóval rengeteg olyan tényező van, ami akváriumonként változik. Ezért is írtuk, hogy ezek az adatok is csak iránymutató jellegűek és mindenkinek saját magának kell megterveznie, kitapasztalnia a legjobb világítást az akváriuma számára, figyelembe véve az akvárium paramétereit, az összeválogatott növények igényeit, a hardscape kialakítását stb.
A lumen/liter arány pedig csak azért jobb, mert így egy viszonylag egységesebb(pontosabb) iránymutató szabályt lehet alkalmazni. A Wattban történő gondolkodás megtévesztő, mert fényforrás típusonként eltérő a fényhasznosítás mértéke, azaz míg a teljesítmény alapértéke mindegyik fényforrásnál azonos(tehát az 1W, az mindig 1W a T5, T8, PC, HQI, LED, stb esetén is), addig a Wattonként leadott lumen eltérő.
Vegyünk két példát:
Adott egy 160L-es, sűrűn beültetett akvárium. Alkalmazzuk rá a ~80lm/liter iránymutató szabályt, tehát nekünk kb. 12.800lm-re van szükségünk.
1. Ha ezt mondjuk 4x39W Osram Lumilux T5HO 865-ös csövekkel világítjuk, amik 3.325lm leadására képesek, akkor összesen 13.300lm-el gazdálkodhatunk, 156W teljesítmény mellett. Azaz a fényforrások fényhasznosítása 85.25lm/Watt-ra jön ki.
2. Ha viszont egy 150W-os Osram PowerStar Excellence HQI-TS/D izzóval világítunk, ami 13.500lm leadására képes, akkor a fényhasznosítás mértéke 90lm/Watt-ra jön ki.
Számoljuk vissza az érthetőség kedvéért a T5-ös fényforrások összteljesítményét is 150W-ra. Így a 150 Watt T5 12.787lm össz. fényárammal rendelkezik, míg a HQI 13.500-al, azonos teljesítmény mellett. Ez a ~710lm azért nem olyan elenyésző különbség, közel egy kisebb teljesítményű LED modul fényáramának felel meg és akkor még nem beszéltünk arról, hogy a fénycsőhöz ugyebár nagyon jó minőségű reflektorok is kellenek a 360°-ban történő fényleadás miatt, míg a HQI sokkal koncentráltabban juttatja a fényt az akvárium felé, tehát itt is jóval kisebb a veszteség.
A fentiekből jól látható, hogy azonos(vagy akár több) akváriumba juttatott fénymennyiség eléréséhez, a HQI-nak kevesebb Watt-ra van szüksége, mint a T5-nek. Tehát a lument kell figyelembe vennünk, ha a körülbelül szükséges fénymennyiséget akarjuk kiszámolni.
Szóval ez egy eléggé összetett kérdés, pontos matematikai képletet éppen ezért nem igazán lehet ráhúzni a témára, de mankónak jók az iránymutató elmélkedések.
Egyébként én úgy gondolom, hogy amúgy is túl van lihegve ez a "mennyi világítás szükséges" téma. Nagyjából tartsátok az akváriumtípusonként megadott lm/l arányokat és akkor nem nagyon lehet hiba. Én inkább a fényforrástípusok kiválasztásának átgondolását hangsúlyoznám jobban, szerintem a fény koncentrált sugárzásának sokkal nagyobb jelentőséget kellene tulajdonítani, mint a W/l - lm/l arányok boncolgatásának.
Volt már több, kisebb/közepes/nagyobb akváriumom eltérő lm/l arányú és típusú(T8, T5, HQI) világításokkal, de tapasztalatból az a véleményem, hogy a fém-halogén lámpákat semmi sem tudja überelni egyik akváriumméretnél sem. Ez az egyetlen olyan fényforrás eddig, ami képes olyan mértékben bevilágítani az akváriumot, hogy a nagy bozótok alatti aljnövényzet sem sárgul/döglődik és a növények szárai sem kopaszodnak fel, lehet akármilyen dús a dzsungel. A fénycsöves lámpáknál ez a jelenség sajnos mindig előjött, pedig aztán volt, ahol "stadion-világítást" használtam. Tehát én nem csak a vízoszlop magasságától tenném függővé a HQI használatának indokoltságát, hanem bizony a növényzet/hardscape kialakításától is. Simán be lehet vágni a HQI-t akár egy 30-35cm magas aki fölé is, ha a helyzet megkívánja...nem fog csalódást okozni, látványban és feelingben pedig szintén verhetetlenek.