Volt egy kis időm úgyhogy összedobtam a blogot.A történet viszonylag egyszerű...
Korábban égetett agyagból (hörcsögbúvóból) készítettem CO2 porlasztót. Ott mikor a membránt kb. 1.5-2mm vékonyra csiszoltam azt tapasztaltam, hogy a CO2 egészen lassan halad át rajta.
Minél nagyobb a membrán felülete, annál több pórust talál a CO2 az átszivárgásra. Ebből jött az ötlet, hogy mi van ha a membránon át továbbítom a CO2 gázt, de valahogy megoldom azt, hogy csökkentsem illetve növeljem a rendelkezésre álló membrán méretét. Ez viszonylag egyszerűen megoldható, ha a membránnal közel azonos átmérőjű gumi pogácsát préselek a membránnak.
Ha jobban nekinyomom több felületet veszek el a membránból, ha kevésbé akkor kevesebbet, ezért nagyobb felületen szivárog át a gáz, így gyorsabban jönnek a bubik.
Ez így jól hangzik, csak valahogy be kell építeni az egészet egy használható és olcsó burkolatba.
Ráadásul meg kell oldani, hogy ne szivárogjon a gáz a csapból, de állítható legyen a gumipogácsára gyakorolt nyomás.
Mivel már láttam CO2 reduktort szétszedve, így a koncepció adott volt.
Hozzávalók:-1db műanyag hagyományos hollanderes locsolócső toldó. Sajnos én csak rézből kaptam, ahova időm volt bemenni érte. Bőven elég lett volna az a gagyi piros is.
-1db elefántos radír
-1db kidobásra váró bicikli belsőből egy 50 forintos méretű korong. Először nekem szivárgott, mert vékony volt a bicikli belső, de két koronggal már jól működöt.
-1db kb. 8cm-es végig menetes csavar + 1 anya hozzá. Olyan átmérőjű legyen a csavar, hogy a hozzá való anya szorosan passzoljon a hollander csövének belsejéhez
-2db kis 2cm-es 5/3mm átmérőjű műanyag csonk a CO2 be és kimenő ágához.
-1db 4cm-es szilikon cső, ami szorosan passzol a hollanderre kívülről
-jóféle ragasztó
-néhány fiók mélyén bujkáló limlom távtartónak, meg nyomó hengernek
Egy vázlatrajz:A működés logikája:Összeállítás a rajz alapján nem nagy művészet. 30 perc alatt megvolt.
Ráadásul a kerámia annyira tömör, hogy ha vissza is folyik a víz a csövön az akváriumból, akkor sem tud bele jutni, mert csak átnedvesíti a membránt és megáll. Kárt nem tesz benne.
Tény hogy ezt brutális mértékben nem lehet kinyitni ezt a fajta csapot, de nem is kell.
Maximálisan kinyitva a keresztül áramló CO2 szerintem bőven kiszolgál egy nagyobb akváriumot is.
100%-ban viszont elzárni nem lehet, meg nem is szabad, mert ha atom erősen meghúzzuk szétpasszírozza a radírt és esetleg kitöri a membránt is. Lényegében teljesen elzárva úgy 20-25 másodpercenként jön belőle egy bubi, ami abból a szempontból még jó is, hogy nem hagyja visszafolyni a csövekbe a vizet viszont az akváriumban már nem kimutatható mértékű.
Az összeállításban most nem szeretnék nagyon szájbarágós lenni...
Szerintem egyszerű... adja magát. Értelem szerűen a membrán kifelé nyomódik a gáznyomástól és a gumipogácsától is ezért arról kell ragasztani. Az 50 Ft-os méretű bicikli belsőből vágott korongok zárják le légmentesen a csavar és a nyomóhenger közti részt, mégis teret hagynak az állításnak. A gumipogácsa radírból van. A membrán felé eső felét egy papírlapon szép szimmetrikusan kissé kúposra kell koptatni.
Akkora legyen, hogy éppen csak el tudjon mellette surranni a levegő, mikor a membrán fölé toljuk. A toló henger is ilyen keresztmetszetű legyen. Az anyát ragasszuk a csőbe. Használhatunk több anyát is csak ne kontrázzuk össze őket, mert nem fog forogni. A csavar hegyére dugjunk rá valami filctoll kupak darabot, mint egy gyűszűt, hogy állításkor a forgó mozgása ne kezdje ki és lukassza ki a bicikli gumit. Az akril darabokat gél pillanat ragasztóval vagy epoxival ragasszuk a furatokba.
Végül öntöttem egy fogantyút a csavar fejére. Cherry Coke.
Könnyebb állítani. Nagyon jó lett az állíthatósága és stabil a buborékszám, de a beállított értéket itt is pár perc után érdemes megszámolni hogyan stabilizálódott.
nagyon aprólékosan finomítható vele a buborékszám. Ez látható majd a videón. Mivel a CO2 egy sunyi gáz septiben gerjesztettem 1 - 2 - 2.3 BAR CO2 nyomást. Mégis csak azzal kell tesztelni.
Elsőnek kevésnek bizonyult az egy bicikli belső gumi korong. De kettő már elég vastag volt, hogy meghúzva jól tömítsen.
Íme a végeredmény:És egy videó működés közben:http://www.youtube.com/watch?v=UcBXkv0p-jM