Általában minden akvarista valamilyen módon szembesül a ténnyel, hogy ivadékhalai, garnélái időről-időre a szűrő szívó ágának áldozatául válnak... Nem beszélve a nem kívánatos csigákról, amelyek előszeretettel dugítják el a csöveket.
A növényi maradványok szintén ide sorolhatóak.
A szívókosár nagyon ritkán olyan kialakítású, amely ezt eleve megakadályozza. Ráadásul a rajta található lyukak és rések nagyon hamar képesek eltömődni.
Jelentős időt nyerhetünk, ha egy henger alakú durvább szivacsot húzunk a szívókosárra és sokan harisnyás megoldásokra is vetemednek.
A probléma megoldására szolgál ez a kis apróság. Jobban mondva ennek egy kivitelezési módja.
Hozzávalók:
-egy kis darab szúnyogháló (ebből olyat válasszunk, amely színben megfelelő, illetve ami műanyag és egybeöntött, tehát nem lehet szálakra szétszedni)
-tű, cérna, olló, műanyag kupak, tapéta vágó, meleg ragasztó pisztoly
Én azzal kezdem, hogy a magasságát belőve egyenesbe vágom a szúnyogháló alját és tetejét illetve az egyik oldalát.
Ezt követően körbehajtom a szívó kosár felső egyenes peremén és körülbelül 5 kockányi átfedést hagyok a 2 széle között.
Ha ez megvan akkor egyenesbe vágom és további szenvedéseimet elkerülendő tűvel és cérnával az átfedő 5 kocka közepénél az egyik szélét összekötöm.
Ezen a ponton megsimogatom a macskát, mert derék állat, bár gyakorlatilag hihaszna jószág.
Ezután egybefűzőm futó varrattal a háló közepét, majd a másik végéhez érve elkötöm azt is.
Odapróbálom, hogy szépen összefekszik e a kosárral.
Itt fontos megjegyezni, hogy nem szabad nekifektetni a hálót a kosár rácsainak, mert akkor sokkal hamarabb eldugul és megerősödik a szívóhatás is körülötte. Hogy érthetőbben fogalmazzak sokkal több idő kell hogy a háló teljes felülete eltömődjön, mivel megnöveltük a rácsfelület méretét a sokszorosára. Ráadásul egy apró garnéla is simán tud a felszínén legelészni anélkül, hogy a szívó hatás becibálná.
Ezután jön a rafinált rész, ugyanis kell egy félig merev félig rugalmas kupak az aljára. Ehhez keressünk egy műanyag kupakot, amiben kényelmesen elfér a henger alakú hálónk. Például ebben.
A kupak belsejét finoman ki kell olajozni. Egy WC papír kockát finoman étolajozzunk meg és dörzsöljük át vele a kupak felső felét.
Ezután hagyjuk a forró ragasztó pisztolyt alaposan átmelegedni.
(nonszensz... forró tehát már eleve meleg
)
Az olaj azért kell, hogy ne ragadjon bele a kupakba a ragasztó, mert az szívás.
Nyomjunk a kupakba kb. 5mm vastagon a pisztolyból és gyorsan még mielőtt meghűlne állítsuk bele a hálót, hogy süppedjen bele az alja.
Várjunk néhány percet és csap alatt hideg vízzel segítsünk rá a tényleges kihűlésre. Vágjuk meg a kupak széleit és fordítsuk ki a bundájából a ragasztót. A kilógó széleket esetleg tapéta vágóal vagy ollóval csinosítsuk ki.
Ezzel le is végeltük a szúnyoghálót. A varrás mentén picit a háló anyagába nyomkodva ragasszuk végig a forró pisztollyal azt is, mert a cérna idővel elrohadhat. Kivéve legfelül, ahol a kosárnak fekszik. Végül egy vékony kötegelővel vagy egy gumiszalaggal rögzítsük a kosárhoz.
Karbantartása rém egyszerű. Időnként emeljük ki a szívó csonkot és folyó víz alatt egy ecsettel tisztítsuk le. Ha azt látnánk, hogy annyira elkoszolódott a háló, hogy a szívóhatás összerogyasztja, akkor éppen itt az ideje.
Képgaléria itt:
https://flic.kr/s/aHskS53aHD