Tudományosan: A vezetőképesség az oldat elektromos ellenállásának reciprok értéke, amelyet két, egyenként 1 cm2 felületű elektród közti oldatra vonatkoztatnak 1 cm elektródtávolság mellett. A fajlagos vezetőképesség egysége az 1 cm-re vonatkoztatott elektromos vezetés (μS/cm= mikrosiemens/centiméter). Az elektromos vezetés mértékegysége a siemens (S).
Akvarisztikai szempontból: Keménység: A vízben oldott Ca és Mg ionok okozzák. A karbonát keménység a CaCO3 és a MgCO3 mennyiségétől függ. Azonban a Ca és a Mg nem csak karbonátokkal, hanem más ionokkal is hoz létre vegyületeket (pl. SO4, PO4 ...stb.).
Ezért: összkeménység = karbonát keménység + a Ca és Mg ionok szulfátjai, foszfátjai...stb.
Vezetőképesség: A vízben oldott összes ion mennyiségétől függ. Ebbe bele tartoznak a Ca és a Mg ionok is, de még sok más ion is.(pl. Na, K ...stb.).
Gyakorlatilag: A víz vezetőképességét nem csak a keménységet okozó sók határozzák meg! Ha egy víz lágy, tehát keménységet okozó (Ca, Mg) sók nincsenek benne, és megsózom (konyhasóval), attól még lágy marad, de a vezetőképesség felugrik. Ezért kell figyelni az Artemia etetésnél (lágyvizes halaknál) arra, hogy legyen leöblítve az Artemia etetés előtt, mert a vezetőképesség a kezdeti 30-80 μS-ről felugrik akár 1500 μS-re is (és a vízen ez nem látszik!)!
A tiszta esővíz (például egy 2 órája tartó kiadós eső esetén) 5-20 μS, az RO-víz és a kevertágyas ioncserélő gyantán átengedett víz 0 μS.
Ha egy vízben sok az oldott ion (magas a vezetőképessége) de az oldott ionok között kevés a Ca és a Mg ion akkor alacsony a keménysége.
Tehát a kettő összefügg, de nincs egy konkrét szám, amivel az egyikből lehetne számolni a másikat.
Idézet az Akvárium Magazinból
Google a barátod!