A led technológia egy újabb állomása.
Pár érdekes dolgot megosztanék veletek róla.
"Az ÚJ COB LED lámpa lelke, maga a világító felület, ez egy Chip On Board LED. A technológia elemi lényege, hogy a fénykibocsájtó félvezető réteget közvetlenül egy alumínium alaplapra építik, mely alaplap igen hatékonyan szívja el a keletkező hőt a félvezető rétegről. A hatékonyabb hűtés nagyobb teljesítmény elérését és hosszabb élettartamot biztosít. Az egyszerűbb felépítés pedig a gyártási költségeket csökkenti.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a COB LED lámpák üzemi hőmérséklete 80-100°C is lehet minden probléma nélkül, míg ez a hőmérséklet egy DIP LED-es lámpa max 45-50C°, egy hagyományos SMD LED lámpánál is maximum 60°C lehet.
A gyorsabb hőelvezetés miatt a fényforrások fényáram (lumen) csökkenése is alacsonyabb mint a hagyományos (DIP, SMD) LED technológiáknál, elmondható hogy 1000 óránként 1-3%-os a maximális csökkenés az használt meghajtó áramerősség függvényében. "
Ezek a ledek főként "égőtestekbe" építve kerülnek forgalomba, hasonló kialakítással, mint a led reflektorok, ezeket mér alkalmazzák növényes akikban is, és elég jól szerepelnek.
Ezek a tulajdonságok főként azokat az akvarista társakat érdekelhetik, akik már készítettek DIY ledes lámpákat a zöld kockájuk fölé.
Pár tesztet, és véleményt végigolvasva, ha lehet ezeknek hinni, akkor ez a technológia jobb mint a power és az SMD ledek.
Ez a fejlődés lehetőséget ad azoknak akik szeretnének a ledes világítást az akváriumukra.
Példának egy kép, hogy hogy is néznek ezek ki.
Pár kérdés azért felmerül bennem:
Milyen paramétereket vegyen figyelembe a lelkes próbálkozni vágyó akvakertész (W, lumen, stb...)?
A fénycsöveknél ez már kialakult (w/l).
Remélem ez a kis összefoglaló másnak is felkeltette a kíváncsiságát, és aki nálam jobban ért az elektromossághoz az is elmondja a véleményét.