Üdv Mindenki !Régóta foglalkoztat a műgyanta alapú tárgyak használata az akvárium dekoráció terén.
Több kevesebb sikerrel már alkalmaztam is. Az üveggyapot, mint a gyanta tartó eleme régóta ismeretes. Kíváncsi lettem hogyan kombinálhatnám a kettőt. Különböző műgyanta alapú gyökér imitációkkal találkoztam már. Megmondom őszintén kritikus szemmel nézek a giccses dolgokra, de némelyik egészen jó. Mondjuk az áruk sem rossz. Természetesen az igazi az igazi. Ez megint pénz kérdése, de ehhez már némi szerencse is kell... kifogni egy-egy ideális kinézetű darabot.
Kicsit gondolkodtam hogyan lehetne készíteni művészi képességek nélkül is egy olyat, ami már használható is valamire. Nyilván nem veszi föl a versenyt a Kína kézműves és műanyag fröccsöntő ipar remekeivel, mégis neki estem.
Hozzávaló:- negyed négyzetméter üveggyapot
- kétkomponensű műgyanta
- barna porfesték
- normális erős barna vagy fekete cérna
- pillanat ragasztó
- olló, ecset, csavarhúzó, facsavarok, csípőfogó és egy kb. 30x30 centis pozdorja lap
- vékonyabb kötöző drót és vastagabb drót
Először is csináljunk a vastagabb drótból egy karikát, amely kb. akkora átmérőjű, mint a fa törzse, amiből a gyökerek ágaznak ki.
Ez után találjuk ki hány szál gyökér ágazik majd ki a törzsből és gyártsuk le őket. Nyilván ne egyformák legyenek. Egyik hosszabb másik rövidebb, vastagabb, vékonyabb.
Egy gyökér úgy készül, hogy a vastagabb drótból vágunk egy megfelelő hosszúságút, amelynek az egyik végét egy kis karikává görbítve csavarozhatóvá teszünk. Aztán a gyapotból vágunk egy hasonló hosszú ék alakú darabot és azt a drótra terítjük. A hegyes vége legyen a csavarozható vége felől.
Ezután a cérnával szépen egyenletesen a gyapotot kötözzük a dróthoz.
Valahogy így:
Ha megvannak a gyökerek, akkor a bennük lévő drót segítségével kezdjük el formálgatni megfelelő formájúakra és a facsavarokkal rögzítsük, majd rendezgessük alakzatba.
Ezen a ponton csinálhatunk néhány apróbb oldalgyökeret a vékonyabb drót segítségével, majd csatoljuk őket a főgyökerek oldalába.
A főgyökerek felső kilógó végeit egyenként kötözzük a karikához körbe, míg körbe nem érik a drótot, így kialakul a törzs is. Fölül egy darab gyapotot vezessünk körbe, ami letakarja a drótvégeket. Ez lesz a törzs felső része. Ha elértük a nagyjából ideális alakot, akkor nekikezdhetünk a műgyanta bevonat felhordásának.
A deci műgyantához adtam egy teáskanál barna porfestéket. Ezt alaposan elkevertem, majd hozzáadtam a gyanta aktiváló szerét és újra elkevertem. Egy kis lapos ecsettel gyorsan nekikezdtem a gyanta gyapotra hordásának. Gyakorlatilag minden könnyen elérhető, látható felületre hordjuk föl a gyantát. Nem baj ha a felhordott mennyiség nagy részét fölissza. Pont ez a lényeg. Ha elfogyott a gyanta hagyjuk 24 óráig pihenni. Másnap folytassuk a gyanta felhordását míg minden gyapot felületre föl nem hordtuk a gyantát. 24 óra pihi. A harmadik napon kenjük át az egészet újra úgy, hogy először azokat a részeket kenjük át, amelyek látszani fognak az akváriumban, aztán meg ami maradt. Kicsit úgy néz ki mint a csoki puding, de miután megkötött és vízbe merítettük, elveszti ezt a természet ellenes fényét. Ha az utolsó réteg felkenése előtt vágjuk le oldalcsípővel a gyökeret a talapzatról. Így az alsó-belső részeket is könnyedén elérjük.
A műgyanta és a gyapot egy rendkívül erős műanyag szerű anyaggá áll össze, amelyen még egy jávai moha is képes megkapaszkodni.
Körülbelül 2 napot érdemes ilyenkor várni és ezután az egészet egy vödör vízben kb. 2dl citromlé társaságában néhány napig áztatni. A műgyanta felszínén a kötést követően kicsapódnak bizonyos összetevők. Ezek nem a környezetbarát fajtából valóak. A citromsav ezt semlegesíti. Az esetlegesen kiálló kis.
A végeredmény annyira nem is szörnyű. Hamarosan be is építem valahova.