Sziasztok,
gondoltam megosztom, miként lehet párezer forintból használható - ámbár korántsem kényelmes - CO2 rendszert építeni egy habszifon segítségével. Mindenkinek felhívnám a figyelmét arra, hogy nem teljesen veszélytelen a mutatvány és nem ajánlom senkinek, hogy utánam csinálja!
Több hónap élesztőzés után szerettem volna valami olyasmit alkotni ahol nem kell kutyulgatni napról-napra, vagy hétről-hétre. Elegem volt a lerakódott trutymóból és az ingadozó nyomásból. Egy kedves akvakertész kolléga segítségét kértem az ötleteléskor, aki egyébként pneumatikával nap mint nap dolgozik és egy jól működő és használható végeredmény született a tervekből.
Nagymamám kamrájában rátaláltam az egyik legfontosabb alkatrészre, a habszifonra. Annak adagolószerkezetét leszedtem, ennek helyén egy belül teljesen sík lyuk maradt, amelybe egy menetvágóval egy 3/4"-os menetet vágtam. Ezek után felkerestem egy aukciós portált, ahol rövid keresgélés után vásároltam egy "pneumatikus nyomásszabályzót" amely emlékeim szerint kb. 3000-3500HUF-ba került. 1/8"-os méretben sikerült szereznem, így kézenfekvő volt, hogy valahonnan szereznem kell, egy átalakító közdarabot, hogy a szabályzót a szifon fejére szerelhessem. Végül egy esztergályos ismerősöm 1000HUF-ért gyártott nekem egy 3/4-ről 1/8-ra átalakító közdarabot így már csak néhány fittinget kellett találnom, hogy megfelelően el tudjam helyezni a nyomásszabályzót a szifonon. Szükségem volt továbbá egy 1/8"-os tűszelepre, amit szintén ugyanazon aukciós portálon vásároltam 1-2000HUF-ért. Majd - ami nem volt egyszerű mutatvány - találnom kellett egy szintén 1/8-os 6mm-es tömlőcsatlakozót. Elkezdődött az összeszerelés, mindenhová jó vastagon került a teflonszalagból, jó szorosan összepattintottam a fittingeket. Sajnos később kiderült, hogy a tűszelep hibás volt, így egy kis műanyag csappal használtam eleinte - ami a leggyengébb láncszem lett a rendszerben, ennek ellenére sokáig tudtam használni így is.
A CO2 patron betekerése után 6-8bar nyomás került a szifonba, melyet 1bar-ra redukáltam a nyomásszabályzóval. Ez a munkanyomás mindaddig egyeneletes maradt, amíg a tartályban lévő nyomás ez alá nem esett. Onnantól azonban csökkenni kezdett, majd leállt. A betekeréstől számítva 11 órán át üzemelt egyenletes nyomással, amíg el nem kezdett csökkenni a nyomás, ami még további kb. 1 órán át tartott teljes kiürülésig. A buborékszámot tekintve sajnos nem emlékszem, de 40l-es akvihoz simán túladagoltam, ha nem vigyáztam.
Több hónapon át használtam, amíg végül a fiókban landolt a kis műszer. Amíg használtam sok örömöt és félelmet okozott betekeréskor
de hatalmas eredményeket értem el vele az élesztőzéshez képest. Itt viszont megjegyezném, hogy élesztővel is sokkal jobban használható mint a petpalack, mert a nyomás mindig a beállított értéken marad, nem ingadozik. Mindössze egy kis szűrőt kell beiktatni a nyomásszabályzó elé.