Pontos idő: 2024. szeptember 22., vasárnap 10:21



Hozzászólás a témához  [ 346 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 35  Következő
 300 Literes Vegyes 
Szerző Üzenet
Avatar

Csatlakozott: 2011. augusztus 10., szerda 12:37
Hozzászólások: 1794
Tartózkodási hely: Nyíregyháza
Mexx2 írta:
Itt egy pár kép a jószágokról.
Lassan pirosodnak.
Nem a legjobb, de ez van.
Köszönöm szépen Myk74 :!: :!: :!:

Kép
Kép
Kép
Kép

Szivesen! ;)
Nekem is sok idő kellett először mire jól bepirosodtak,
de az első utódok kezdtek igazán szépek lenni!

_________________
Nincs kéz nincs csoki!


2012. augusztus 17., péntek 8:10
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 1., szombat 10:46
Hozzászólások: 1584
Tartózkodási hely: Eger
Mexx2 írta:
Hétvégén felszedem a marsilea-t mert teljesen kiégett, és alig hoz új hajtásokat.
Majd meglátom mit lehet megmenteni belőle, de a 90%-a szerintem kuka lesz.
A hygrophila-t hogyan kell nyírni?
Csak levágom a száránál és kész?

igen

_________________
KépKépKépKép


2012. augusztus 17., péntek 7:42
Profil Honlap
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
Hétvégén felszedem a marsilea-t mert teljesen kiégett, és alig hoz új hajtásokat.
Majd meglátom mit lehet megmenteni belőle, de a 90%-a szerintem kuka lesz.
A hygrophila-t hogyan kell nyírni?
Csak levágom a száránál és kész?

_________________
K.Tamás


2012. augusztus 16., csütörtök 20:52
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
Itt egy pár kép a jószágokról.
Lassan pirosodnak.
Nem a legjobb, de ez van.
Köszönöm szépen Myk74 :!: :!: :!:

Kép
Kép
Kép
Kép

_________________
K.Tamás


2012. augusztus 10., péntek 13:48
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
myk74 írta:
Cseresznye befőtt(ami meggynek volt álcázva) szinezi már a vizet? :D
Mi újság az akival?


Még nem akarnak pirosodni bár az egyiknek már volt színe tegnap.
Összevissza kóvályognak. :lol:

Az akvárium megvan, semmi változás nincs.

_________________
K.Tamás


2012. augusztus 9., csütörtök 14:24
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2011. augusztus 10., szerda 12:37
Hozzászólások: 1794
Tartózkodási hely: Nyíregyháza
Cseresznye befőtt(ami meggynek volt álcázva) szinezi már a vizet? :D
Mi újság az akival?

_________________
Nincs kéz nincs csoki!


2012. augusztus 9., csütörtök 13:27
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 16., kedd 13:28
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Keszthely
Mexx2 írta:
Akkor megpróbálok válaszolni, de csak az ammónia lesz a ludas mint ahogy Gabibá mondta.

Valószínű.

Mexx2 írta:
Hetente cserélek nagyjából 40-50% vizet, nincs kezelve egyből a csapból engedem vissza.

Feleslegesnek érzem a heti 40-50% vízcserét(az előző hsz-ban, a blackout előttre javasoltam csak), hiszen nem EI alapon tápozol(elég lenne a gyárilag megadott mennyiség és gyakoriság, mert így túl nagy a tápanyagszint ingadozás...a gyári adagolások és a mellé tett javaslatok nem véletlenül vannak, nagyjából bele van kalkulálva egy átlagos tápanyag hasznosítás és az adott idő alatt bekövetkező optimális szintre beállás. Ettől eltérni akkor kell, ha a tápozás mennyisége is módosításra kerül.) Az egyenesen a csapból visszaengedett kezeletlen víz a legrosszabb, amivel csak cserélhetsz. A klórt nemigazán tolerálják a lebontó baktériumok, így a vízcserékkel rendszeresen hazavágod a szűrésed. Vagy pihentesd a csapvized, vagy kezeld vízelőkészítővel.

Ezek a dolgok közvetetten és közvetlenül vonzzák maguk után a felesleges ammónia termelést. A tápozás és a vízcserék összhangnélkülisége a növények nem megfelelő fejlődéséhez vezetnek, az elhalt részek pedig termelik az ammóniát. A hetente "lebombázott" szűrésed, viszont nem tud ezzel megbirkózni.

A világításod gyengeségével(0,26W/l?) szintén csak rontasz a helyzeten, mert ez a gyorsan növő stemeknek édes kevés. Alsó részei folyamatosan felkopaszodnak/berohadnak, ami újabb pontja az ammónia termelésnek. Ilyen W/l arányokhoz nem jó ez a növényválasztás, ebbe csak Anubiasokat, pár Echino, Crypto fajt és esetleg kevésbé fényigényes Vallisnériát tettem volna, mindezt jóval szolidabb tápozás mellett.

Mexx2 írta:
Rendszeresen mulmozok ahogy tudok mivel mulmos az akvárium.

Helyes

Mexx2 írta:
Napi 6ml carbo-t adagolok és 1ml makro-t Papó féle tápból.
Heti 30ml tropica-at pedig minden vízcsere után.

A tápozás/világítás/növények/vízcserék összehangolatlanságáról már fentebb kifejtettem a véleményem.

Mexx2 írta:
A szűrőben legalúl gyári kerámia-matrix-siporax-siporax.

Ez jó, csak nincs ami megtelepedjen rajta.

Mexx2 írta:
Kéthete újra lett ültetve a rotala és a hemianthus, azóta a vízfelszín is"poros" gondolom a stressz miatt.
A marsilea még nem volt redőny a naptól kiégett és bomlik, kiszedni viszont nem akarom mivel hozza az új hajtásokat.


Az újraültetés újabb löket az ammóniának...fentiek ismeretében nem hiszem, hogy a napnak bármi köze is lenne a Marsilea "kiégéséhez". Gyönyörűen megvan ez a növény 1W/l feletti akikban is, tehát itt más lesz a gond...talán pont inkább a kevés pilács.

Mexx2 írta:
Mondjuk az alga nálam is eltűnt, a fonál tuti a zöld meg visszahúzódott, mikor az algaölő port beleöntöttem, de csak később.
Mondjuk akkor kétnaponta 1ml makrot tápoztam.

A Gábor féle csodaszer nagyon nagy segítség az alga elleni küzdelemben, de ne felejtsd el, ez csak tüneti kezelés. A kiváltó okot/okokat akkor is meg kell szüntetni. Gábor sem csak ezzel tartja akváriumait algamentesen, hanem a körülményeken is változtat, ha szükséges. Hosszú távon csak így működik!

Mexx2 írta:
Fekete ecset is megjelenik itt ott, a marsilea fekete bomlásnak indult levelein, kövön, és a crypto egyik levelein, de nagyon kicsik és kezdetlegesek, és alig van.

Nem véletlenül ott jelenik meg első sorban, hiszen az is egy "ammónia kút".

Mexx2 írta:
Lehet, hogy akkor én vagyok türelmetlen? :roll:

Erre te tudod csak a válszt :)

Szóval összegezve, itt elég sok mindenen változtatni kellene szerintem, de ezek csak javaslatok a részemről. A minimális ammónia/ammónium jelenlét egyébként kedvező is lehet néhány növény számára, hiszen könnyebben fel tudják venni ebben a formában a szüksége nitrogént, de ezzel bizony az algák is ugyanígy vannak és egy bizonyos határ felett ez már csak nekik fog kedvezni. Szóval ez egy pengeélen táncolás, ezért erre (is)nagyon oda kell figyelni.


2012. július 22., vasárnap 10:50
Profil
Sasszem
Avatar

Csatlakozott: 2011. október 16., vasárnap 10:32
Hozzászólások: 3725
Tartózkodási hely: Debrecen
N-dee írta:
Vízcsere milyen gyakran és mennyi van? Kezeled, pihenteted a vizet? Mulmosodás, rothadás milyen mértékű? Áramlás kiegyenlített és megfelelő erősségű?
Nem kavartad fel mostanában nagyon az aljzatot, esetleg takarítottad a szűrőt?

300L + 2x39W(még ha napfény is van) nem az alap kiváltó oka a pontalgának. Mivel zöld fonál algával együtt van jelen, ezért én magas ammónia szintre gyanakodnék, illetve ennek lebontásából adódóan NO3 többletre, amiből következik a NO3/PO4 közti arány felborulása, ami kiváltja a pontalgát, a többlet nitrogén pedig a tolja a fonál algát.

Na, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy sok tápanyag van a vízben, akár minimális is lehet. Itt az arányok eltolódásán van a hangsúly! A legrosszabb amit tehetsz, ha nem tápozol utána. Ha a növényeid nem szedik össze magukat, akkor a folyamat csak rosszabb lesz, hiszen csak fokozzák az ammónia termelést és az algákon kívül nem lesz más, ami feldolgozza az NH3 --> NO3 többletet.

Megoldás lehet: ammónia termelés okának megszüntetése(maradványok, mulm, rothadékok), szűrő alapos feltuningolása(kajak bio töltettel + bacikkal), min. 50% vízcsere, majd egy pár napos blackout beiktatott vízcserékkel(a zöld fonál alga igen makacs, ezért előtte amit tudsz szedjél ki). Ha ezek megvannak, akkor NO3 és PO4 arányainak beállítása, világítás fokozatos visszaállítása(én erre az időszakra szolidabb mikro adagolást is javasolnék, mert a +vas kedvez a fonál algáknak és a növények még nem elég erősek a nagy mennyiségű felvételéhez...de ez csak javaslat), carbo adagolás ebben az esetben szintén segíthet.

...és amit mindig szoktam ilyenkor mondani, "imádkozni, hogy minden úgy legyen ahogy gondoltuk" :mrgreen:

A blackout után, ha normálisan belőtt, rendszeres tápozásba kezdesz, akkor még egy jó pár hétig erősödhet a fonál alga jelenléte(ki kell szedni nincs mese), de ne ezzel foglalkozz. Tuningold fel a növényeidet, figyelj oda a jó szűrésre és rothadék mentes akira és ahogy erősödnek a növényeid, úgy fog a fonál alga is visszaszorulni.



Akkor megpróbálok válaszolni, de csak az ammónia lesz a ludas mint ahogy Gabibá mondta.
Napfény érte az akváriumot, már nem mióta redőny van.
Hetente cserélek nagyjából 40-50% vizet, nincs kezelve egyből a csapból engedem vissza.
Rendszeresen mulmozok ahogy tudok mivel mulmos az akvárium.
Napi 6ml carbo-t adagolok és 1ml makro-t Papó féle tápból.
Heti 30ml tropica-at pedig minden vízcsere után.
A szűrőben legalúl gyári kerámia-matrix-siporax-siporax.
Kéthete újra lett ültetve a rotala és a hemianthus, azóta a vízfelszín is"poros" gondolom a stressz miatt.
A marsilea még nem volt redőny a naptól kiégett és bomlik, kiszedni viszont nem akarom mivel hozza az új hajtásokat.


Mondjuk az alga nálam is eltűnt, a fonál tuti a zöld meg visszahúzódott, mikor az algaölő port beleöntöttem, de csak később.
Mondjuk akkor kétnaponta 1ml makrot tápoztam.

Fekete ecset is megjelenik itt ott, a marsilea fekete bomlásnak indult levelein, kövön, és a crypto egyik levelein, de nagyon kicsik és kezdetlegesek, és alig van.


Lehet, hogy akkor én vagyok türelmetlen? :roll:

_________________
K.Tamás


2012. július 21., szombat 21:49
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2012. május 3., csütörtök 14:11
Hozzászólások: 257
Tropicalfish tanszék vendégprofesszorát hallották, virágokat az öltözőbe :) Le a kalappal N-dee


2012. július 21., szombat 21:24
Profil
Avatar

Csatlakozott: 2010. február 16., kedd 13:28
Hozzászólások: 403
Tartózkodási hely: Keszthely
Vízcsere milyen gyakran és mennyi van? Kezeled, pihenteted a vizet? Mulmosodás, rothadás milyen mértékű? Áramlás kiegyenlített és megfelelő erősségű?
Nem kavartad fel mostanában nagyon az aljzatot, esetleg takarítottad a szűrőt?

300L + 2x39W(még ha napfény is van) nem az alap kiváltó oka a pontalgának. Mivel zöld fonál algával együtt van jelen, ezért én magas ammónia szintre gyanakodnék, illetve ennek lebontásából adódóan NO3 többletre, amiből következik a NO3/PO4 közti arány felborulása, ami kiváltja a pontalgát, a többlet nitrogén pedig a tolja a fonál algát.

Na, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy sok tápanyag van a vízben, akár minimális is lehet. Itt az arányok eltolódásán van a hangsúly! A legrosszabb amit tehetsz, ha nem tápozol utána. Ha a növényeid nem szedik össze magukat, akkor a folyamat csak rosszabb lesz, hiszen csak fokozzák az ammónia termelést és az algákon kívül nem lesz más, ami feldolgozza az NH3 --> NO3 többletet.

Megoldás lehet: ammónia termelés okának megszüntetése(maradványok, mulm, rothadékok), szűrő alapos feltuningolása(kajak bio töltettel + bacikkal), min. 50% vízcsere, majd egy pár napos blackout beiktatott vízcserékkel(a zöld fonál alga igen makacs, ezért előtte amit tudsz szedjél ki). Ha ezek megvannak, akkor NO3 és PO4 arányainak beállítása, világítás fokozatos visszaállítása(én erre az időszakra szolidabb mikro adagolást is javasolnék, mert a +vas kedvez a fonál algáknak és a növények még nem elég erősek a nagy mennyiségű felvételéhez...de ez csak javaslat), carbo adagolás ebben az esetben szintén segíthet.

...és amit mindig szoktam ilyenkor mondani, "imádkozni, hogy minden úgy legyen ahogy gondoltuk" :mrgreen:

A blackout után, ha normálisan belőtt, rendszeres tápozásba kezdesz, akkor még egy jó pár hétig erősödhet a fonál alga jelenléte(ki kell szedni nincs mese), de ne ezzel foglalkozz. Tuningold fel a növényeidet, figyelj oda a jó szűrésre és rothadék mentes akira és ahogy erősödnek a növényeid, úgy fog a fonál alga is visszaszorulni.


2012. július 21., szombat 20:30
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 346 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 35  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás: